مقالات

انسان چگونه پیر می شود ؟

سالخوردگی یا پیری فرآیند کاهش نیروی موجود زنده در گذر زمان می باشد این فرآیند در مورد موجودات زنده قابل اطلاق است پیری در انسان و موجودات زنده روندی انکار ناپذیر بوده اما با این حال سرعت آن در افراد متفاوت است و نتایج تحقیقات بین المللی حاکی از آن است که سرعت پیر شدن در افراد متفاوت بوده و این روند در سنین متفاوت با سرعت مختلفی ایجاد می شود اما انسان چگونه پیر می شود ؟ و این فرآیند از جه سنی آغاز می شود ؟ با آرایشگاه زنانه مارینا جوانی خود را حفظ کنید . برای نوبت دهی با ما تماس بگیرید  ویا همراه  ما بمانید با :

 • فرآیند پیری از چه سنی در بدن آغاز می شود ؟
 • انسان چگونه پیر می شود ؟
 • علت پیری پوست در جوانی
 • آیا اکسیژن باعث پیری پوست می شود ؟

آرایشگاه زنانه در چیتگر

چرا انسان پیر میشود

فرآیند پیری از چه سنی در بدن آغاز می شود ؟

همانطور که در ابتدا اشاره شد پیر شدن اغلب متفاوت بوده و احساس پیری در هر فردی با توجه به ظاهر و فعالیت آنها در جامعه و زندگی متفاوت است ؛ در آزمونی انجمن « انئو » و دانشگاه « لیه ژ » از جوانان و سالمندان در رابطه با اینکه سن پیری چه سنی است ؟ سوال هایی مطرح کردند  پاسخ آنها متفاوت بود برخی از آنها سن 40 سال را شروع جوانی داسنتند و عنوان کردند از سن 65 به بعد فرد رو به پیری می رود و سن 70 سالگی شروع پیری است .

انسان چگونه پیر می شود ؟

انسان چگونه پیر می شود ؟ و پیر شدن سلول ها در اثر کدام عامل شیمیایی است ؟ تئوری هورمونی عصبی یا نوراندوکرین و ترشح هورمون ها وجود دارد را در پیری مؤثر می داند ؛ هیپوتالاموس قسمتی از مغز بوده که نقش مهمی در تنظیم ترشح هورمون های بدن دارد این بخش از مغز ترشح هورمون ها را توسط غده هیپوفیز کنترل می کند ؛ غذه هیپوفیز نیز چند نوع هورمون اصلی را ترشح می کند که هر یک از آنها بر غدد داخلی بدن تأثیر گذار هستند و موجب ترشح هورمون های دیگر می شوند ؛ بنابراین هیپوتالاموس تنظیم کننده اصلی هورمون هاست که به کمک غده هیپوفیز این تنظیم را انجام می دهد هورمون رشد , هورمون جنسی , هورمون تیروئید و..همگی تحت تأثیر ترشحات هیپوفیز از دیگر غدد بدن تولید می شوندهنگامی که این هورمون ها ترشح شده غلظتشان در خون بالا رفته و هیپوتالاموس را تحت تآثیر قرار می دهند و هیپوتالاموس دیگر غدد را تنظیم کرده که هورمون بیشتری تولید کرده یا تولید هورمون ها را کاهش دهد افزایش سن موجب کاهش یافتن حساسیت هیپوتالاموسنسبت به غلظت خونی هورمون ها می شود .

هیپوتالاموس چگونه آسیب میبیند ؟

استرس :

 استرس بنا به هر دلایلی باعث می شود کورتیزول بیشتری ترشح شود ؛ هورمون کورتیزول با بلارفتن سن بیشتر ترشح می شود و غلظت خون افزایش یافتهو تنظیم ترشح هورمون ها مختل می شود و به هیپوتالاموس آسیب می رسد

مدل های جدید کاشت ناخن در شهرک گلستان

رادیکال های آزاد :

رادیکال های آزاد مولکولی است که بار منفی دارد و تمایل به تشکیل پیوند دارد تنباکو , الکل , تغذیه و عادت های زندگی عواملی هستند که موجب تولید رادیکال های آزاد در بدن می شوند , رادیکال های آزاد به دی ان ای , ساختار غشای سلول و پروتئین  ها متصل شدهو موجب مرگ سلول در نهایت پیری می شود با گنجاندن انتی اکسیدان ها به ویژه ویتامین سی , ای و بتاکارتن می توان رادیکال های آزاد را کنترل نمود .

محدود شدن عمر سلول های بدن :

سلول های بدن انسان قدرت تولید مثل زیادی ندارندیعنی  هر رده سلولی به تعداد مشخصی می تواند تقسیم شود و پس از ان دیگر قدرت تقسیم ندارد به طور معمول هر سلول بدن انسان می توان 50 بار تقسیم شده و پس از آن از بین می رود ؛ سوء تغذیه موجب کاهش سرعت تقسیم سلول ها شده و از طرفی تغذیه بیش از حد منجر به سرعت تقسیم سلول ها بیشتر می شودو نیز رادیکال های آزاد بیشتری در بدن رها می شوند بنابراین عواملی که باعث می شود سرعت تقسیم سلول ها کم شود طول عمر انسان را افزایش می دهد .

دیگر عوامل آسیب رساندن به هیپوتالاموس از کار افتادن میتوکندری , ترکیب قند با پروتئین های بدن و کاهش چربی در غشای سلول می باشد .

علت پیری پوست در جوانی

در موارد فوق با عنوان انسان چگونه پیر می شود ؟ به چندین عامل مهم اشاره کردیم اما موارد دیگری نیز وجود دارد که موجب پیری پیری پوست در جوانی می شود مانند زیاده روی در ورزش کردن و کاهش وزن برای لاغری, در برابر تابش نور آفتاب قرار گرفتن و عدم استفاده از ضد آفتاب , شغل های پر استرس , افزایش قند خون که روندی به اسم گلیسیشن ایجاد می شود و به کلاژن پوست آسیب می زند , کم خوابی و نیز مصرف کم اسیدهای چرب سالم مانند اسید چرب امگا3 فرآیند پیری را تسریع می بخشد .

آیا اکسیژن باعث پیری می شود ؟

هر باری که یک مولکول اکسیژن در میتوکندری یک سلول به منظور سوخت و ساز استفاده شود انرژی مورد نیاز برای ادامه زندگی سلول فرآهم می شود اما این اکسیژن در حالت عادی درست است که برای زنده ماندن ما لازم است در طول زمان باعث پیری ما می شود .

نمونه کار کاشت ناخن  چیتگر

زیبایی و سلامت پوست برای افراد از اهمیت بالایی برخوردار است با افزایش سن کاملا طبیعی است که پوست به سمت پیری پیش رود و کم کم نشانه های افزایش سن در چهره آشکار گردد علایم پیری پوست صورت شامل چین و چروک و خطوط ریز , تیرگی پوست و کبودی زیر چشم , افتادگی پلک و پوست صورت , خشکی شدید پوست و لکه های پوستی است ؛ در رابطه با اینکه روند پیری در صورت چگونه است ؟ باید گفت از حدود سی سالگی رشته های کلاژن والاستین که عوامل سفتی پوست می باشند شروع به شکستن می کنند و این امر موجب چروک های پوستی می شود .

 • روند پیری در پوست چگونه است ؟
 • طبقه بندی چروک صورت و میزان پیری پوست
 • روش های جلوگیری از پیری پوست
 • روش های درمانی و نوین

روند پیری در صورت چگونه است ؟

روند پیری در صورت چگونه است ؟ و چگونه پوست صورت پیر می شود ؟ پس  از 30 سالگی رشته های کلاژن والاستین که عامل سفتی پوست می باشند شروع به شکسته شدن می کنند این امر موجب بروز چروک های پوستی و ایجاد خطوط ریز در صورت می شود مهمترین علت پیری پوست افزایش سن است که این امر طبیعی بوده و نمی توان با آن مبارزه نمود عوامل دیگری نیز هستند که آسیب زا بوده اما قابل کنترل می باشند مانند ،

 • استعمال دخانیات
 • بیماریهای پوستی که موجب ایجاد اسکار می شوند .
 • حرکت عضلات مانند زیاد خندیدن یا زیاد اخم کردن
 • ایجاد آکنه
 • کیفیت زندگی
 • استرس زیاد
 • کم خوابی
 • آسیب های ناشی از تابش نور خورشید

طبقه بندی چروک صورت و میزان پیری پوست

 پیری پوست به چهار طبقه دسته بندی می شود.

طبقه اول :

بدون چروک تغییرات اولیه به دلیل اثرات آفتاب در این دسته مشاهده می شود , تنها کمی لکه های ناشی از آفتاب ایجاد می شود این چروک ها خیلی جزئی است و معمولا افراد 20 تا 30 سال در این گروه قرار میگیرند .

طبقه دوم :

چروک با حرکت عضلات صورت لکه های ناشی از گذشته سن به وضوح قابل مشاهده است خط خنده وجود دارد و یا اینکه کم کم آشکار می شود چروک های صورت با حرکت عضلات مشاهده می شود  در حالت عادی بدن انقباض عضلات صورت چروک دیده نمی شود  اغلبا سن 30 تا 40 سال در این دسته قرار میگیرند .

طبقه سوم  :

چروک های دسته سوم واضح بوده و بدون حرکت عضلات صورت دیده می شودیعنی اینکه این چروک ها بدون اخم کردن و خندیدن دیده می شود لکه های ناشی از گذشته سن کاملا واضح و رگ های ریز خونی مشاهده می شود افراد بالای 50 سال در این دسته قرار یگیرند .

نمونه کار کراتینه مو شهرک راه آهن

طبقه چهارم :

 در این طبقه چروک ها شدید بوده و در تمام صورت وجود دارد  در کل پوست بدون چروک مشاهده نمی شود افراد بین 60 تا 70 سال در این دسته قرار دارند .

روش های جلوگیری از پیری پوست

روند پیری در صورت چگونه است ؟ آیا می توان از آن جلوگیری کرد ؟ این سوأال خیلی از کاربران عزیز است

جلوگیری از پیری پوست با غذای سالم :

خوردن مواد غذایی ضد پیری شما را به شکل قابل توجهی جوان تر نشان نمی دهد تغذیه تنها یکی از جنبه های پیری می باشد اما افزودن غذاهای غنی از مواد مغذی به رژیم غذایی به شما کمک می کند تا با بالارفتن سن بهترین ظاهر خود را داشته باشید این موارد شامل منابع سالم و پروتئین , چربی های سالم و غذاهای سرشار از انی اکسیدان بوده که در مواد غذایی مانند روغن ماهی , چای سبز , مرکبات مانند پرتقال و روغن زیتون می باشد .

جلوگیری از پیری پوست با ویتامین :

ویتامین A از روش های مناسب برای جلوگیری از پیری پوست می باشد که باعث افزایش ترمیم سلول های پوستی شده چین و چروک را بهبود بخشیده و کلازن را تحریک می کند ویتامین E نیز از آنتی اکسیدان هایی است که فشار اکسیداتیو و آسیب را کم می کند همچنین مصرف ویتامین k تیرگی دور چشم را بر طرف می کند , نیاسین دارای خاصیت ضد پیری و افزایش رطئبت پوست است و ویتامین c نیز نوعی آنتی اکسیدان بوده که با تولید کلاژن به پوست ظاهری جوان داده و از آسیب های پوستی ناشی از نور آسیب زا خورشید جلوگیری می کند .

جلوگیری از پیری پوست با بهترین دارو و کرم :

 مکمل کوآنزیم Q10 , ویتامین A, C , E , زینک و کلسیم , قرص امگا3 و قرص FERN EXTRACT  از جمله بهترین دارها برای تحریک کلاژن سازی پوست است ؛ تولید کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی زیادی ادعا دارند که کرم جلوگیری از پیری پوست برای پوست مناسب است مطالعات نشان داده که اگر از این محصولات در شرایط درست استفاده شوند و از برندهای معتبر باشند در از بین بردن چین و چروک و زبری پوست بسیار مفید هستنداثر بخشی آنها به ترکیبات موجود در آنها بستگی دارد همچنین نظم و تداوم در استفاده از آنها در این اثر بخشی مفید است سعی کنید از کرم هایی استفاده کنید که چند منظوره باشد و مقدار رطوبت رسانی , مقدار ضد آفتابی و هم کلازن شکسته شده و… باشد.

روش های تضمینی و نوین درمان پیری پوست

داشتن خوابی , کافی داشتن تغذیه مناسب و دوری از استرس همچنین استفاده از ضد آفتاب مناسب هنگام قرارگیری در زیر نور خورشید  می تواند از پیری پوست زودرس جلوگیری کند اما امروزه روش های جدیدترین و تضمینی برای رفع چین و چروک صورت وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود .

 • کرم ها و لوسین ها
 • تزریق ژل بوتاکس
 • پر کننده های پوستی
 • درمان لیزر
 • سرم های حاوی ویتامین های مفید
 • لیفت صورت
مرکز کراتینه مو در چیتگر
منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات قالب -> هدر -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تنظیم کنید
نوار کناری
Call Now Button